Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi


İstanbul Bilgi Üniversitesi SEÇBİR Konuşmaları 32: Nora Tataryan ve Aslı Kırbaş, Biz O Konuyu Daha Görmedik: Eğitim Sistemi ve Temsiliyet, 17 Aralık 2013 Salı

SOSYOLOJİ VE EĞİTİM ÇALIŞMALARI MERKEZİ KONUŞMALARI 32

www.secbir.org

 

 

Nora Tataryan ve Aslı Kırbaş

Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği

 

Biz O Konuyu Daha Görmedik:

Eğitim Sistemi ve Temsiliyet

 

Tarih: 17 Aralık 2013 Salı

Saat: 17.00-18.30

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, E2-106

 

Türkiye’deki milli eğitim sisteminde egemen kimlik her zaman makbul kılınarak teşvik edilmekte ve bu kimliğin dışında kalan grupların kültürleri, tarihleri ve kimlikleri yok sayılmakta ya da olumsuz olarak temsil edilmektedir. Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği tarafından yürütülen ”Biz O Konuyu Daha Görmedik” sözlü tarih projesi böyle bir çerçevede, eğitim sistemini, tanıkların kendi ağzından dinlememize fırsat veren bir arşiv çalışması niteliğindedir. Bu konuşmada, kitapta yer alan anlatılardan yola çıkılarak Türkiye eğitim sisteminin ve pratiklerinin farklı ayrımcılıkları nasıl yeniden ürettiği tartışmaya açılacaktır.

Nora Tataryan

Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olan Tataryan, 2012 yılında Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Programı’ndan yüksek lisans derecesini aldı. Çeşitli akademik projelerde çalışmanın yanısıra 2011 ve 2012 yıllarında Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nde düzenlenen sözlü tarih atölyelerinin moderatörlüğünü üstlendi. Şu an Concordia Üniversitesi’nde Antropoloji doktorası yapmakta ve araştırma görevlisi olarak çalışmakta.

 Aslı Kırbaş

Bilkent Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi Belgesel Fotoğraf Programı’nı tamamladı. Toplumsal konularda belgesel fotoğraf projeleri üretmeye devam ediyor. 2013 Kasım ayından itibaren Nor Radyo’da Sanat Hayat isimli radyo programını hazırlayıp sunuyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve platformlarda sözlü tarih, ırkçılık ve birlikte yaşamak temalı projelerde aktif olarak görev almaya devam ediyor.

Comments are closed.

Ulaşım

Ulaşım için haritaya bakabilir veya Kabataş Vapur İskelesi önünden düzenli olarak kalkan ücretsiz shuttle servislerimizden yararlanabilirsiniz.

Shuttle Servis Bilgileri